Freepik.com
Titula za najbolji gaming procesor je jedna od najžešćih tema u industriji, koja se često menja s pojavom svake nove generacije procesora. I Intel i AMD imaju nekoliko izvanrednih kandidata za ovu poziciju.
Izbor najboljeg procesora je veoma važan, bilo da nadograđujete postojeći sistem ili sklapate nov računar. Veće brzine procesora i veći broj jezgara mogu značajno poboljšati performanse koje imaju kompjuteri i laptopovi, omogućavajući brži rad sistema, glađe igranje igara i brže obavljanje zahtevnih zadataka poput montaže videa i pretvaranja formata.
Takođe, procesor koji izaberete odrediće i opcije za matičnu ploču, jer svaki procesor funkcioniše samo sa određenim CPU socketom i setom čipseta.
U daljem tekstu, otkrićemo kako da izaberete procesor koji je najbolji za vas.
Najnovije generacije protiv cenovno pristupačnih opcija
Kao i u većini aspekata tehnologije namenjene potrošačima, moraćete da odlučite da li da kupite najbolji procesor koji je trenutno dostupan ili da sačekate i vidite šta će doneti čipovi sledeće generacije.
Nedavno je AMD predstavio svoje procesore sa mega-kešom, X3D, što je donelo ozbiljnu konkurenciju za Intel, a najbolji procesor za igrice sada je moćni AMD Ryzen 7 7800X3D.
Međutim, za mnogo pristupačniju opciju, vredelo bi uzeti Intel Core i5 13400F. Intel Core i5 13600K i dalje je najbolji procesor za sve namene iako je lansirana 14. generacija, jer su Core i9 14900K i Core i5 14600K samo osveženja prethodnih čipova, bez značajnog povećanja performansi u realnom svetu.
AMD takođe nastavlja da snižava cene svojih procesora serije Ryzen 5000, što je odlično ako već imate AM4 matičnu ploču i potrebna vam je nadogradnja. Ako ste ograničeni budžetom, AMD Ryzen 5 3600 ostaje popularan izbor zbog svojih odličnih performansi u gejmingu i pristupačne cene, te predstavlja sjajnu opciju za one koji traže kvalitet bez potrebe za najnovijom generacijom hardvera.
Ali, ako ipak želite da nabavite noviju generaciju procesora, a ne možete sebi da priuštite visoke troškove nove grafičke kartice, novi AMD Ryzen 7 8700G omogućava gejming na 1080p bez dodatne grafičke kartice.
Najvažnije specifikacije kod izbora procesora
Idealan procesor za vas je onaj koji može da ispuni sve vaše trenutne potrebe efikasno, dok u isto vreme pruža mogućnosti za nadogradnju u budućnosti.
Osim proizvođača, glavni faktor pri kupovini procesora su specifikacije procesora. To uključuje broj jezgara, nití, brzinu procesora i keš memoriju.
U svetu računara često važi pravilo „što više, to bolje“, ali to ne znači da morate da investirate u skup CPU ako se bavite samo lakim gejmingom. Nije neophodno imati najbolji procesor za igrice ako vam je računar primarno namenjen za posao.
Procesorska jezgra i niti
Procesorska jezgra su pojedinačni procesori na istom čipu, svako sa svojom ulogom. Više jezgara omogućava bolji multitasking. Moderni softveri efikasno koriste više jezgara, što ubrzava izvršavanje zadataka.
Niti predstavljaju istovremene zadatke CPU-a. Mnogi moderni procesori podržavaju simultano višenitno izvršavanje (poznato kao hiper-threading kod Intel procesora) omogućava iskorišćenje više niti za dodatne zadatke. Iako dodatne niti nisu toliko brze kao sama jezgra – jer koriste neiskorišćene delove procesora – obično donose primetno poboljšanje performansi.
Neki softveri mogu da iskoriste više jezgara i niti od drugih, pa je broj jezgara i niti vašeg procesora važan pokazatelj potencijalne izvedbe. Ipak, iako više jezgara i niti poboljšavaju performanse, prekomerni broj može biti neefikasan.
Brzina takta i IPC
Brzina takta, izražena u MHz i GHz, određuje koliko zadataka procesor može da obavi u sekundi, što može uticati na performanse. IPC ocena označava broj instrukcija koje procesor može izvršiti u jednom ciklusu takta, što zavisi od arhitekture.
Generalno, procesori sa većim brzinama takta i modernijim arhitekturama su brži, ali za produktivnost, više jezgara obično daje bolje rezultate.
Keš memorija
Još jedna karakteristika koja zaslužuje pažnju je keš memorija. Ona predstavlja malu, ali izuzetno brzu memoriju direktno integrisanu u procesor, odgovornu za čuvanje informacija kojima procesor često pristupa. Integracija keša na čip omogućava brže dohvatanje informacija u poređenju sa preuzimanjem iz glavne RAM memorije sistema.
Kod kupovine, bitne su dve vrste keša: L2 i L3, pri čemu CPU-ovi obično imaju veće L3 keševe nego L2. Svako jezgro obično ima svoju L2 keš memoriju, dok se L3 keš deli među svim jezgrima.
Što više keša procesor ima, to je bolje. Iako ogromne količine nisu neophodne za svakodnevne aktivnosti, imaju dramatičan uticaj na gejming, što je razlog zašto su AMD-ovi 3D V-Cache CPU-ovi, poput 7800X3D i 7950X3D, među najboljima za tu svrhu.
Kako izabrati idealan procesor za maksimalne performanse računara
Kada birate procesor, važno je da uskladite svoj izbor sa stvarnim potrebama i budžetom. Za svakodnevnu upotrebu, kao što je surfovanje internetom i gledanje filmova, jeftinije opcije poput Intel Core i3-12100 i AMD Ryzen 5 7600 su dovoljne.
Za ozbiljnije gejmere, Ryzen 7 5800X3D i Ryzen 7 7800X3D pružaju vrhunske performanse, dok je Intel Core i7-13700K dobar izbor za one koji preferiraju Intel. Za zahtevne zadatke poput video obrade, preporučuju se procesori sa više jezgara poput Core i7-13700K ili čak Core i9-13900K.
Izbegavajte Intelove 14. generacije osim ako nisu dostupni po povoljnoj ceni. AMD X3D čipovi nisu optimalni za teške zadatke. Sa dodatnim budžetom, opcije poput Ryzen 9 7950X i Core i9-13900K su dobre, ali nisu najbolji izbor za gejming.
U suštini, procesor je srce vašeg računara, pa je važno doneti odluku koja će omogućiti najbolje performanse i iskoristiti pun potencijal vaše mašine.