Koje digitalne strategije koriste agenti za nekretnine

agent-za-nekretnine

Pexels.com

U današnje vreme, agent za nekretnine mora da bude mnogo više od dobrog prodavca. Naravno, još uvek mora da zna sve o tržištu, ali sada se od njega traži još nešto – odlično poznavanje i korišćenje digitalnih strategija i alata.

U savremenom svetu nekretnina, digitalne strategije su ključ za uspeh

Tehnološke inovacije su transformisale način celokupnog savremenog poslovanja, nije izuzetak ni sektor nekretnina. Tradicionalne metode rada sve više zamenjuju digitalni alati i platforme, koje pomažu agencijama i agentima za nekretnine da unaprede svoje poslovanje, privuku nove i pruže kvalitetnije usluge postojećim klijentima.

U produžetku teksta pročitajte nekoliko digitalnih strategija koje danas svaki agent za nekretnine mora da poznaje i koristi.

Snažno online prisustvo

Bez aktivnog (možemo slobodno reći i agresivnog) prisustva na internetu se danas ne može zamisliti uspešna trgovina nekretninama. I kupci i prodavci prvenstveno koriste online platforme kako bi istražili tržište, pronašli odgovarajuću kuću, stan ili poslovni prostor, i pronašli agenciju za nekretnine koja će zastupati njihove interese. Agenti koji nemaju profesionalno dizajniran sajt, aktivne profile na društvenim mrežama ili ne koriste platforme poput Halo oglasa, SrbijaSpace ili 4zida, rizikuju čak i da izgube klijente.

Kreiranje kvalitetnog sajta – web sajt mora da bude atraktivan, informativan, funkcionalan i optimizovan za pretraživače (SEO). Na njemu treba da se nalaze sve neophodne informacije o nekretninama (cena, kvadratura, spratnost, starost, itd.), njihovi detaljni opisi koji su dopunjeni kvalitetnim fotografijama i video klipovima. Preporučuju se snimci iz dronova i virtuelne 3D ture koje omogućavaju klijentima da „obiđu“ nekretninu iz udobnosti svog doma.

Aktivno korišćenje društvenih mreža (Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter, Blusky, itd), omogućava agentima i agencijama za nekretnine da dopru do što šire publike i da kroz postove, priče i video sadržaje iniciraju aktivan angažman potencijalnih korisnika.

Korišćenje analitike

Napredni alati za analitiku omogućavaju agentima da preciznije procene vrednost nekretnine, analiziraju tržišne trendove i ciljaju specifične grupe kupaca. Kvalitetna analitika omogućava uvid u obrasce ponašanja kupaca, što pomaže agentima da prilagode svoje strategije prodaje, kao na primer, razumevanje sezonskih oscilacija u potražnji ili preferencije klijenata za određene lokacije ili tipove nekretnina.

Najviše se koriste sledeći alati:

  • Google Analytics i Google Search Console – omogućavaju praćenje saobraćaja na sajtu, koje ključne fraze su najpopularnije i najtraženije, demografiju kupaca, izvore poseta i još puno toga
  • Alati za analizu društvenih mreža (Facebook Insights, Instagram Analytics) su ključni za razumevanje kako posetioci reaguju na sadržaj koji se objavljuje na društvenim mrežama
  • Digitalni alati za analizu konkurencije (Ahrefs, SEMrush, Moz, itd) pomažu u istraživanju ključnih reči, praćenju rangiranja, analizi povratnih linkova, optimizaciji sadržaja za pretraživače. U ovoj grupi digitalnih alata možemo da pomenemo i relativno novi proizvod na tržištu – Aleant, koji je okrenut više ka našem, domaćem tržištu

Upotreba digitalnih alata u komunikaciji i prezentaciji nekretnina

Savremena digitalna tehnologija omogućuje agentima za nekretnine da unaprede način na koji prikazuju nekretnine potencijalnim kupcima. Za tu namenu se koriste:

  • Plaćeni oglasi – preko Google Ads oglasa vodi najbrži put do vrha u rezultatima pretrage (SERP). Nekretnine koje su pri vrhu imaju najveće šanse da budu primećene i da se prodaju (ili iznajme). Opcija plaćenog reklamiranja postoji i kod svih društvenih mreža
  • E-mail marketing – koristi se da bi se potencijalni kupci i prodavci nekretnina direktno informisali o novim ponudama i trendovima na tržištu
  • Alati veštačke inteligencije – Chatbotovi – omogućavaju komunikaciju sa klijentima u realnom vremenu i pomažu agentima u pružanju personalizovane usluge
  • Digitalne platforme za komunikaciju (WhatsApp, Viber, Google Meet, Zoom, itd) olakšavaju kontakte između agenata i njihovih klijenata što je posebno korisno u situacijama kada su stranke udaljene ili žele brz odgovor
  • CRM softveri (Customer Relationship Management) koji su dizajnirani za upravljanje odnosima sa klijentima. Oni agentima za nekretninie služe da efikasnije prate, organizuju i analiziraju interakcije sa postojećim i potencijalnim prodavcima i kupcima. Najviše se koriste Microsoft Dynamics 365, Salesforce , HubSpot CRM, itd. 

Vođenje računa o online reputaciji

Veoma važan aspekt svake digitalne strategije je građenje kredibiliteta i reputacije kako agenata, tako i agencije za nekretnine. Njihov ugled i renome su danas veoma lako proverljivi i mogu veoma lako i da se izgube. Recenzije i ocene na platformama poput Google My Business-a, društvenim mrežama, forumima ili specijalizovanim portalima mogu značajno da utiču na odluke klijenata. Agenti treba aktivno da rade na svojoj online reputaciji, da odgovaraju na komentare (kako na pozitivne tako i na negativne), da budu maksimalno transparentni i profesionalni. 

Uloga agenata za nekretnine u savremenom digitalnom dobu

Agent za nekretnine je danas više od običnog posrednika u trgovini nekretninama – on je sada savetnik, marketinški stručnjak, analitičar, tehnološki entuzijasta. U nastojanju da u ovom dinamičnom okruženju ostanu konkurentni i relevantni, digitalne strategije su postale njihov osnovni alat.

Savremeno poslovanje ima svojih prednosti, ali donosi i brojne izazove. Konkurencija je veća nego ikada, a klijenti očekuju brže odgovore i kvalitetnu uslugu. Uspeh na tržištu nekretnina sada zavisi od spremnosti da se iskoriste sve mogućnosti koje tehnologija pruža, uz zadržavanje ličnog pristupa i poverenja koje je ključno za svaki poslovni odnos.

Da bi bili ispred konkurencije, agenti treba da budu spremni da stalno uče, da prate trendove, da se prilagođavaju novim tehnologijama i da budu inovativni. I same agencije za nekretnine su prepoznale tu potrebu i organizuju seminare, webinare, obuke i mentorske programe. Ukoliko želite da postanete agent za nekretnine, upišite se na neki od njih. 

admin

Read Previous

Kako maksimalno povećati vrednost nekretnine jednostavnim ulaganjima?

Read Next

Zašto gubiti živce i vreme kad neko drugi može uraditi celu registraciju za vas

Ostavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *