Tretmani za svaki tip kose

Svaka žena će se složiti s tim da je čista i negovana kosa pola zdravlja. Bila ona kratka ili duga, ženina kosa je njen najveći atribut. Samo ona zna koliko vremena provede u kupatilu sređujući je.

U nastavku teksta bavićemo se svakim tipom kose i kakva je njegova odgovarajuća nega.

Klasifikacija različitih tipova kose

Tip kose se može klasifikovati prema prirodnoj boji, gustini, debljini i strukturi dlake, masnoći ili suvoći, prema obliku (ravna, kovrdžava, talasasta), prema elastičnosti i slično.

Svaki tip kose zahteva posebne tretmane: od odabira šampona i maske, korišćenje krema, pene ili laka, redovnog farbanja, dodatnog negovanje u vidu stavljanja keratina ili minivala, botoksa, dubinskog čišćenja i slično. Pogledajte koji tretmani su najpopularniji na sledećem linku – https://vasiljev.rs/k/nega-kose/tretmani-za-kosu/.

Mi ćemo se zaustaviti na klasifikaciji kose prema masnoći, tačnije koliko često pranje ona zahteva.

Normalna kosa

Normalna kosa je najmanje zahtevna kosa. Ne prilja se često, a nije ni previše suva, te je najlakša za održavanje. Ipak, redovno pranje i hidratacija su i dalje važni. Ovakva kosa nema suve i ispucale krajeve, dlaka je glatka i ne kida se, zdrava je i zato ima živosti i sija, može se lako stilizovati različitim firzurama.

Tretmani za normalnu kosu

Normalna kosa ne zahteva neke posebne tretmane kao ostali tipovi kose. Možete je redovno negovati tako što nećete korsititi previše često alate za stilizovanje (pegla i figaro) ili ćete staviti sredstvo za zatštitu od toplote, povremeno stavljati kokosovo, orahovo ili ricinusovo ulje na krajeve, redovno šišati ispucale krajeve i slično.

Suva kosa

Suva kosa se teško masti, te je lakša za stilizovanje i frizura obično duže traje. Ukoliko je prljava, to se na njoj ne vidi. Ovo se sve čini kao prednosti suve kose, međutim, veliki neodostatak je to što može izgledati dosta oštećeno i bez sjaja, na dodir je najčešće gruba i oštra, upravo zbog te svoje suvoće.

Takođe, ovakva kosa često muči muku sa ispucalim krajevima, zato se mora redovo šišati.

Tretmani za suvu kosu

Preporučuje se da se koriste šamponi i maske za kosu koje su namenjene ovom tipu kose, što je uvek naznačeno na pakovanju. Dakle, oni preparati koji će uticati na njenu hidrataciju. Stručnjaci savetuju da suvu kosu ne treba prati često i koristiti alate za stilizovanje jer je to može dodatno isušiti.

Ovakva kosa zahteva redovno korišćenje maskica. Mnoge možete napraviti i sami kod kuće. Kvasac je odličan sastojak za maskice koje se prave kod kuće jer sadrži biotin koji hidrira kosu.

Jedna od najjednostavnijih je maska sa kvascem i medom. Ova hranljiva maska daje sjaj i vraća lepotu vlasima. Pravi se od dve kašičice kvasca, jedne kašike meda i jednog jajeta. Pomešajte sve ove sastojke da dobijete tečnu teksturu. Nanesite masku na kosu. Sačekajte 20 minuta i operite kosu mlakom vodom.

Masna kosa

Kosa se brzo masti kada lojne žlezde proizvode više sebuma nego što je potrebno. Mast se najbrže primeti na temenu koje je slepljeno i sija se. Devojke koje imaju ovakvu kosu, najčešće moraju da je peru ako ne svaki dan, onda svaki drug, što oduzima puno vremena, pogotovu ako je kosa duga.

I za ovakav tip kose treba prilagoditi negu. Postoji mnogo faktora koji mogu uticati na pojavu masne kose. Pored prekomernog rada lojnih žlezda, masna kosa može biti posledica promenljivih vremenskih uslova, nezdrave ishrane, stresa, čestog dodirivanja kose prljavim rukama ili čestog nošenja šešira, kapa ili marama za kosu.

Tretmani za masnu kosu

Stručnjaci savetuju korišćenje blagih šampona pogotovu kada se kosa često pere. Na taj način je nećete dodatno oštetiti. Da biste rešili problem masne kose, biće vam potrebna prirodna maska za kosu koja će regulisati nivo masnoće tokom vremena.

Neki od korisnih sastojaka u ovom procesu uključuju limun, soda bikarbonu, žumance, med, ricinusovo ulje i druge sastojke. Takođe, glina za kosu je izvrsna opcija za uklanjanje viška masnoće sa temena.

Sa vama delimo prirodnu masku za kosu od jednog žumanceta, jedne kašike meda i malo limunovog soka.

Umutite žumance i med zajedno dok ne dobijete kompaktnu, kremastu smesu. Nakon što se sve lepo sjedini, dodajte nekoliko kapi soka od iscijedjenog limuna i promešajte.

Nanesite ovu masku za masnu kosu na kosu koja nije morka, počevši od temena glave pa sve do krajeva, koristeći četku kako biste je ravnomerno rasporedili. Ostavite da deluje oko 20 minuta, a zatim isperite kosu mlakom vodom.

Budite pažljivi i detaljni prilikom ispiranja kako biste potpuno uklonili masku sa kose. Nakon toga, operite kosu blagim šamponom i masirajte glavu tokom pranja kako biste podstakli cirkulaciju.

Kombinovan tip kose

Kombinovani tip kose karakteriše masno teme glave i suvi krajevi. Žene koje imaju ovakav tip kose treba da vode računa o učestalosti pranja kose. Iako vam se kosa masti i to vas nervira, treblo bi da je perete jednom nedeljno, kako se krajevi ne bi u potpunosti oštetili.

Tretmani za kombinovanu kosu

Osobe za kombinovanom kosom su sklone peruti, zato treba koristiti šampon koji će da to redukuje.

Za masku kod kuće biće vam potebni sledeći sastojci: pola šolje jogurta, 2 jagode, kašika sode bikarbone, 4 kašike jojoba ulja, ½ avokada, ¼ šolje limunovog soka, 2 kašike meda, ¼ šolje jabukovog sirćeta i 2 jaja.

Sve ove komponente trebate mešati dok ne dobijete kremastu smesu, a potom je nanesite na kosu. Ostavite prirodnu masku za kosu da deluje oko 20 minuta, a zatim je dobro isperite.

Primetićete kako je vaša kosa izuzetno nahranjena, te ćete videti poboljšanje u kvalitetu i zdravlju kose. Preporučuje se da ovu masku koristite barem jednom mesečno sve dok vaša kosa ne povrati svoj prirodni sjaj i dok se masni tragovi potpuno ne uklone.

Svaki tip kose ima prednosti i mane, zato je važno da njeno negovanje, stilizovanje, kao i korišćenje tretmana, bude u skladu sa tim.

mateo

Read Previous

Nekoliko saveta za uređenje vašeg doma drvenim materijalima

Read Next

Voćne poslastice koje obožavamo

Ostavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *