Čudotvorne vode i božanstvene planine – najveće bogatstvo Sokobanje

sokobanja-amam

U Sokobanju bolesni dolaze da se leče, a zdravi da se regenerišu, opuste i pripreme za svakodnevicu. Pisci dolaze kako bi proverili urbanu legendu da su sokobanjske muze njima posebno naklonjene i da ovde inspiracije, za kojom ovde tragaju i ostali umetnici, ne manjka.

U stalnoj potrazi za izazovima u kojima uživaju, planinari zaposedaju staze na njenim planinama i osvajaju njihove vrhove. A svi zajedno i svako za sebe, da provere onaj nušićevski narativ – „dođeš star, odeš mlad“.

Najveće sokobanjsko blago, zbog kojeg je toliko čuvena i tako omiljena, jesu njene čudotvorne vode i božanstvene planine koje je okružuju sa svih strana. I zahvaljujući kojima je Sokobanja prirodno lečilište.

Na termomineralim izvorima i blagotvornom vazduhu, koji leče i zaceljuju mnogobrojne bolesti, počiva celokupan razvoj zdravstvenog turizma u Sokobanji. U kombinaciji sa predivnom prirodom – Sokobanja je mesto sa najvećim brojem prirodnih lepota i atrakcija u Srbiji. Zapravo, termalne vode i vazduh su osnova i ukupne turističke ponude ove naše banje.

Svake godine Sokobanju posećuje sve veći broj turista pa je tako stala već rame uz rame sa Vrnjačkom Banjom. Ako razmišljate o odmoru za dušu i telo, savršen izbor su luksuzni apartmani u Sokobanji – na ovom linku https://vilanadasokobanja.rs/ pronađite svoju oazu za opuštanje i uverite se i sami u lekovitost voda i svežeg vazduha sokobanjskog kraja.

Lekovitost termomineralnih izvora Sokobanje

U Sokobanji je aktivno šest termomineralnih izvora:

Amam

Centralno banjsko kupatilo je čuveni Amam iz turskog perioda (kada su ovde u potrazi za lekom dolazili gosti čak iz Male Azije). Nalazi se u samom centru Banje, u gradskom parku. Raspolaže sa dva izvora: „Sveti Arhanđel“, čija je temperatura 43 stepena Celzijusa i „Preobraženje“, temperature koja se kreće od 43.8 do 53 stepena Celzijusa. Njihova voda pomaže u lečenju degenerativnog reumatizma – spondiloza i artroza, hroničnog inflamatornog reumatizma, ekstraartikularnog reumatizma – fibroziti i mioziti i postraumatskih stanja i stanja posle povreda. Osim toga, uz Amam je i prirodni inhalatorijum, čija isparenja sadrže radon, gas koji se koristi za lečenje bolesti disajnih organa – akutnog i hroničnog bronhitisa, sinuzitisa, emfizema pluća, bronhijalne astme, respiratorne insuficijencije, bronhiektazije, učestalih respiratornih infekcija i alergijskih manifestacija.

Kupatilo Banjica

Kupatilo Banjica raspolaže sa dva izvora termomineralne vode: izvor Banjica 1 ima temperaturu od 27.8 stepeni Celzijusa, a izvor Banjica 2, temperaturu od 28.9 stepeni. Koriste se za lečenje neuralgija, radiokulita, psihoneuroza i neuroza, kao i za saniranje stanja posle povreda perifernih nerava. Nalazi se u parku Banjica, pored same Moravice.

Izvor Zdravljak

Izvor Zdravljak je hladni zemno-alkalni mineralni izvor, čija je temperatura 14.5 stepeni Celzijusa. Nalazi se nedaleko od Moravice.

Izvor Pijaca

Izvor Pijaca je u stvari slaba zemno-alkalna homeoterma sa sumporvodonikom, temperature od 36 do 38 stepeni Celzijusa. Vrlo je blizu Moravice.

Banja Jošanica

Banja Jošanica raspolaže sa pet termomineralnih izvora čija se temperatura kreće od 18 do 22 stepena Celzijusa. Reč je o sumpornoj vodi, gvozdenoj vodi 1 i 2, stomačnoj i crvenoj vodi. Ove vode pomažu u lečenju hroničnog i imflamatornog reumatizma, oboljenja želuca i dvanaestopalačnog creva (kada je u pitanju čir), debelog creva i žuči i saniranju postoperativnih stanja kod upale želuca, kao i kod upale bubrega i kamena i peska u bubregu, hronične urinarne infekcije, dijabetesa, kožnih bolesti, ekcema…

Ovi izvori se nalaze u selu Jošanica, udaljenom od Sokobanje 15 km, na malom prostoru u obliku bujne livade.  Specifičnost Banje Jošanica je i u tome što je ovde lečenje upotpunjeno peloidom – lekovitim blatom.

Pored toga što pomažu u lečenju velikog broja bolesti, sokobanjski izvori termomineralne vode pogoduju i zdravim osobama. Deluju okrepljujuće i relaksirajuće, opuštaju, tvrdi se i da podmlađuju. Zato je ovde sve više gostiju koji dolaze zarad očuvanja vitalnosti organizma i zbog dobrog raspoloženja, kompletnog resetovanja i okrepljenja duše i tela.

Planina Ozren – pluća Sokobanje

Sokobanja je smeštena u kotlini (500 km kvadratnih) koja je okružena planinama Ozren, Devica, Krstač, Slemen, Bukovik i Rtanj.

bovansko-jezero-sokobanja-ozren

Ozren je na jugu, i na njegovim obroncima se nalazi sam grad. S razlogom  je nazvan plućima ove banje, budući da je najšumovitija srpska planina i neiscrpni izvor kiseonika. Odatle dolaze ruže vetrova. Sa Ozrena preko dana struji sveža vazdušna struja izuzetne čistoće, a budući je leti rashlađuje planinska rosa, u ovoj banji se tada skoro i ne osećaju one tipične gradske žege.

Južno je i Devica, planina zaštitnica sokobanjske kotline, na kojoj izvire Moravica. Krstač i Slemen su na istoku. Bukovik je na zapadu.

Tajanstveni Rtanj za koji se vezuju vanzemaljci, lekoviti krugovi usred kojih deluje čudesna energija, ruže vetrova koje se u kotlini sudaraju sa onima koje stižu sa Ozrena i mistične pojave koje se protive gravitaciji,  nalazi se na severu.

Bez drastičnih temperaturnih razlika, bez skokova vazdušnog pritiska, sa joniziranim vazduhom bogatim arimatičnim supstancama, uz prisustvo šumskih aerosoli – klima Sokobanje opija zdravljem.

Sokobanjska klima

Zahvaljujući ovom planinskom obodu koji je štiti od  jakih vetrova, kao i bogatoj šumskoj vegetaciji, sokobanjska klima je pod uticajem kontinentalnih vazdušnih masa ustaljene temperature. Niži delovi Banje i okoline blagoslovljeni su umerenom srednje visinskom klimom. Vazduh je bogat aromatičnim supstancama. Prisustvo šumskih aerosoli je tipično za ovaj kraj. Sokobanjski vetrovi su najčešće blagi, letnji, posebno osvežavajući povetarac-noćnik, predstavlja faktor plus koji u Sokobanju dovodi mnoge, u begu od sparine i nesanice.

Ruža vetrova

Strujanje vazdušnih masa značajno smanjuje temperaturu vazduha. Jedna od odrednica Sokobanje je upravo ruža vetrova, prava blagodet kako za osobe koje boluju od respiratornih problema, tako i za zdrav organizam. Vazduh je bogat kisonikom i ozonom, kao i pozitivnim i negativnim jonima, što izuzetno okrepljuje organizam. Koji ovde, zbog umerenih razlika između dnevne i noćne i između temperatura u  različitim godišnjim dobima, nije prinuđen da se prilagođava krajnostima. Bez naglih promena je i vazdušni pritisak, što posebno pogoduje saniranju kardiovaskularnih i plućnih tegoba.

Zahvaljujući natprosečnoj čistoći vazduha – 30 km uokolo nema zagađivača prirode, radioaktivnim izvorima i vedroj atmosferi, jonizacija sokobanjskog vazduha je zadivljujuće visoka, što značajno pomaže kod niza hroničnih oboljenja i smanjuje nervnu napetost.

Priroda na Sokobanji nimalo nije štedela. Na čoveku je samo da iskoristi njene blagodeti.

admin

Read Previous

Koji automobil kupiti nakon uspešnog polaganja vozačkog ispita

Read Next

Holistički pristup lečenju raka i drugih teških oboljenja: Spajanje nauke i alternative

Ostavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *