Ako se pitate šta je insulinska rezistencija, kako je prepoznati i kako ona utiče na nastanak dijabetesa, pročitajte ovaj tekst do kraja. Insulinska rezistencija je metabolički poremećaj koji predstavlja neadekvatnu reakciju ćelija organizma na insulin, čiji je zadatak da omogući ulazak glukoze u ćelije. To za posledicu ima povećanje nivoa glukoze u krvi i ujedno povećanja nivoa insulina koji pokušava da nadoknadi ovaj disbalans. Osobe koje su razvile insulinsku rezistenciju najčešće imaju i hiperinsulinemiju. Da bi se otkrila insulinska rezistencija potrebno je javiti se na pregled endokrinologa.
Insulinska rezistencija, ukoliko se ne otkrije na vreme i ne leči, dovodi do razvoja predijabetesa, dijabetesa tip 2 (dijabetes melitus) i trudničkog dijabetesa (gestacijski dijabetes).
Osobe sa insulinskom rezistencijom imaju poremećaj metabolizma ugljenih hidrata, na čiji nastanak znatno utiče njihov prevelik i nepravilan unos. Pankreas najčešće godinama može da izdrži potrebu da proizvodi više insulina. Ipak, u nekom momentu se kod dosta osoba sa insulinskom rezistencijom razvije dijabetes tip 2.
Glavni faktori koji utiču na nastanak insulinske rezistencije su:
- Genetska predispozicija
- Gojaznost
- Veliki unos ugljenih hidrata, naročito prostih šećera
- Nedovoljna fizička aktivnost i dugi periodi sedenja
- Unošenje steroidnih hormona u dužem vremenskom periodu
- Policistični jajnici
- Hipoglikemija
- Dugotrajni stres
- Kušingov sindrom
Kada treba otići na pregled endokrinologa?
Insulinska rezistencija je bolest koja tiho nastaje i može postojati godinama pre dijagnostike. Simptomi insulinske rezistencije su nekada slabije primetni, ali su veoma važni i to su:
- Čest osećaj gladi
- Umor bez očiglednih razloga
- Umerena i izrazita gojaznost, osoba teško mršavi
- Masne naslage pozicionirane na stomaku i tzv. viscelarne masti
- Depresivno raspoloženje, loša volja
- Loša koncentracija
- Nagli pad šećera
- Velika potreba za unosom šećera, uglavnom kroz slatkiše
- Neuredan menstrualni ciklus
- Povišen krvni pritisak
- Povišen nivo masnoća u krvi
- Povišene masnoće u jetri i pankreasu
- Promene na koži, pojava akni
- Tamnija boja kože na preponama i ispod pazuha
- Pojačana maljavost
Ukoliko imate neke od pomenutih simptoma vreme je da obavite pregled endokrinologa.
Kako izgleda pregled endokrinologa?
Pregled endokrinologa se sastoji iz uzimanja anamneze i fizikalnog pregleda, koji uključuje posmatranje tela, opipavanje žlezda i slušanje stetoskopom. Da bi se postavila dijagnoza insulinske rezistencije potrebno je uraditi laboratorijske analize krvi: krvnu sliku, A1c test, OGTT test i lipidni status (ukupni holesterol, LDL, HDL i trigliceridi). Nekada se na predlog endokrinologa radi i analiza nivoa insulina, CRP i ALT.
Ukoliko testovi pokažu visoke vrednosti insulina i glukoze u krvi, pacijent može dobiti medikamentoznu terapiju. Ključna stvar u terapiji insulinske rezistencije je promena životnog stila. Insulinska rezistencija se može uspešno rešavati kroz promene navika u ishrani, izbacivanjem određenih namirnica i njihovom adekvatnom zamenom. Takođe, važan korak u rešavanju problema predstavlja i uvođenje fizičke aktivnosti.
Inovativan metod lečenja insulinske rezistencije
Poliklinika Dr Rončević, zahvaljujući Prof. dr Radoslavu Dragojeviću pruža inovativan vid lečenja insulinske rezistencije koji je pokazao izuzetne rezultate. Metod rada koji se primenjuje uključuje i primenu dozirane fizičke aktivnosti prema programu „Fizička aktivnost lek za 21 vek“. Primenjuje se i posebno kreiran preparat Dijabet 2 čije je dejstvo iskustveno dokazano i klinički kontrolisano.
Sve promene u stilu života koje su potrebne da bi se osoba uspešno izlečila od insulinske rezistencije detaljno su objašnjene u publikaciji „Vodič za zdrav život“. Publikacija ima za cilj da oboleli stvori sistem motivacije da iz korena izmeni svoj stil života i trajno zadrži nove zdrave navike.
Ukoliko se prepoznajete u navedenim simptomima ili želite da proverite rad svog endokrinog sistema vreme je da obavite pregled endokrinologa.
Više informacija u vezi pregleda endokrinologa i lečenja insulinske rezistencije možete dobiti pozivom na telefon: +381 63 384 940.