Prostor u kome živite zahteva konstantno odražavanje. Ako svakodnevno obavljate neodložive kućne poslove, sigurno bi vam značilo da na drugi način provedete dragoceno vreme. Zato ljudi vole da pročitaju savete za brže i temeljnije čišćenje prostorija u svom domu.
Kako ne biste iznova gledali tutorijale na Jutjubu i video-snimke na TikToku i Instagramu, u nastavku teksta predložićemo vam nekoliko trikova za čišćenje stana ili kuće. Primenite sve ono što mislite da će vam olakšati život i učiniti da vaš dom uvek bude blistavo čist.
Korisni saveti za čišćenje kuhinje
Higijena je od krucijalnog značaja za zdrav život vaše porodice, naročito u kuhinji i mestima gde se priprema hrana. Najviše masnoće, mrlja od kapljica vode i ostataka hrane nalazi se na šporetu i oko njega, u sudoperi i u frižideru. Prvo što vam padne na pamet verovatno je ribanje agresivnim hemijskim sredstvima, abrazivnim sunđerom i žicom. Međutim, takav postupak može oštetiti površinski sloj i napraviti ogrebotine na vašim kuhinjskim elementima i uređajima.
Čišćenje sudopere
Za čišćenje sudopere možete primeniti sledeći trik – u malo tople vode sipajte deterdžent za sudove i u tu posudu ubacite zgužvani komadić aluminijumske folije. Aluminijumskom lopticom nežno ćete ukloniti mrlje od tečnosti i ostatke hrane. Ovaj trik takođe možete primeniti i za čišćenje rerne, kao i za šerpe, tepsije i tiganje u kojima je zagorela neka hrana.
Ukoliko u sudoperi ima kamenca, umočite velike ili male komade pamučne vate u sirće, stavite ih preko mesta koja su zahvaćena kamencom i ostavite da tako prenoći, pa sutradan očistite.
Čišćenje šporeta
Šporet možete očistiti uz pomoć limuna i sode bikarbone. Limun odlično deluje kada je u pitanju uklanjanje masnoća, a soda bikarbona će ukloniti sve bakterije sa vašeg uređaja.
Pola šoljice sode bikarbone pospite po ringlama i oko njih, a nakon toga uzmite polovinu limuna i istrljajte šporet. Kada uklonite masne fleke, mokrom krpom detaljno obrišite površine.
Čišćenje frižidera
Frižider je jedno od najvećih izvorišta bakterija u vašem domu, pa je njegovo redovno čišćenje veoma važno. Napunite veću posudu toplom vodom (ne vrućom), dodajte malo deterdženta za pranje posuđa i pripremite dve krpe od mikrovlakana (jednu za pranje i jednu za brisanje). Počevši od gornjih polica bacajte u smeće sve čemu je istekao rok trajanja ili što nećete više jesti.
Kako biste uštedeli vreme, sve s jedne strane police samo prebacite na drugu. Očistite slobodnu stranu police i površinu zidova frižidera najpre mokrom, pa suvom krpom. Isti postupak primenite sa druge strane, kao i u fiokama sa povrćem.
Trikovi za čišćenje kupatila
Kada su u pitanju trikovi za čišćenje stana ili kuće, najtraženiji su oni u vezi sa održavanjem higijene u kupatilu.
Čišćenje ogledala
Svaki put kad uđete u kupatilo pogledaćete se u ogledalo. Međutim, osim svog odraza videćete i fleke od vode koje odaju utisak aljkavosti. Zato je bitno da ogledalo redovno čistite Možete ga očistiti sprejom za prozore, penom za brijanje, ali i prirodnom varijantom, kada u bocu s prskalicom sipate sodu bikarbonu i hidrogen-peroksid.
Čišćenje kade ili tuš-kabine
Za blistavu kadu ili tuš-kabinu napravite prirodni preparat od pola šolje sirćeta, cele šolje alkohola i dve kašike sode bikarbone. Pomešajte sve sa 400 ml tople vode, pospite smesu po kadi i ostavite 15 minuta da deluje.
Blistava wc šolja
Sipajte u posudu sa vodom tečnost za ispiranje usta i time polijte wc šolju. Ostavite da deluje, pa nakon pola sata izribajte i uočićete ogromnu razliku u čistoći.
Čišćenje mašine za veš
Bilo da imate standardnu mašinu za veš u koju ubacujete odeću sa strane ili je kod vaše veš mašine gornje punjenje, njihovo održavanje i redovno čišćenje je podjednako važno.
Kako biste detaljno očistili mašinu za pranje rublja, pokrenite program bez veša. Umesto praška sipajte sodu bikarbonu i alkoholno sirće. Nakon završenog programa, takođe sirćetom očistite dihtung gumu na vratima i ostavite vrata mašine otvorena da se bubanj dobro provetri. Na mnogim mašinama sa gornjim punjenjem postoji AutoClean program za automatsko čišćenje bubnja.
Ostali trikovi za čišćenje stana ili kuće koje možete primeniti
Tepisi su još jedan detalj u vašem domu koji je komplikovaniji za održavanje. Potrudite se da ih bar dva puta godišnje odnesete u tepih-servis, a generalno da primenjujete korisne savete za održavanje tepiha. Izbegavajte tepihe od krzna, jer mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme.
Kako bi se manje prljavštine unosilo u vaš dom, na tremu ispred ulaznih vrata postavite prostirku ili otirač. Kada čistite podove, možete posuti listiće čaja kako bi zadržali prašinu da ne leti na sve strane.
Za čišćenje mebl štofa asa kauča, fotelja i garnituru, kao i za čišćenje dušeka možete koristiti sprej koji sadrži alkohol i vodu u razmeri 1:2. Kako ne biste morali svakodnevno da brišete prašinu, napravite sredstvo od 1 litra vode, 1 kašike glicerina i 1 kašike jabukovog sirćeta. Tečnost nanesite na pamučnu krpu i time prebrišite police. Zaboravite na prašak, on samo raznosi čestice prašine po celom domu.
Trikovi za čišćenje stana ili kuće se dele među domaćicama na dnevnom nivou, a svaki koristan savet je dobrodošao! Pridržavajte se tih saveta i više nećete morati da provodite sate i sate čisteći dom.