
Kako je velikom broju građana naše zemlje prioritet da samo sagrade kuću i omoguće sebi i svojoj porodici krov nad glavom, često se dešava da kuće spolja budu nezavršene. Kako i sređivanje spoljnih zidova iziskuje povelika finansijska sredstva, mnogi svoje domove ostavljaju u blokovima ili materijalu od kog su ih sagradili.
Fasada čeka neka bolja vremena, i mogućnost odvajanja novca sa strane i baš u svrhu postavljanja fasade.
Iako fasada čini svaku kuću mnogo lepšom, pored tog estetskog dela ima jedan mnogo važniji značaj njenog postavljanja. Verovatno pretpostavljate da se radi o postizanju energetske efikasnosti. Dokazano je da se najveći procenat toplotne energije gubi putem spoljnih zidova.
Taj procenat iznosi oko 30% i uopšte nije zanemarljiv kada vam stignu mesečni računi za utrošenu električnu energiju ili kada vidite koliko ste ogreva potrošili za grejanje tokom zimske sezone.
Početak radova
Prvi korak jeste nanošenje posebne podloge za fasadu. Prilikom postavljanja fasade njenu osnovu čine ploče stiropora koje mogu biti različite debljine. Ta debljina se kreće od 5 cm do 12 cm, ili prema nameni i deblje. On se postavlja na podlogu a u te svrhe se koristi lepak za stiropor.
Cena se razlikuje od proizvođača do proizvođača, a i zavisi od debljine ploče. Kada je u pitanju lepak za stiropor cena varira i od veličine pakovanja pojedinih proizvođača.
Jako je važan način na koji se on nanosi na ploču, jer ukoliko se tu dese propusti može doći do problema sa izolacijom koja je znatno oslabljena. Takođe moguća je i pojava kondenza a sve to znatno skraćuje vek trajanja postavljene fasade.
Što je ploča deblja smatra se da je utoliko bolja izolacija, a kod nas se većinom koriste ploče debljine 10 cm. Prilikom upotrebe lepak za stiropor cena je definitivno najniža ako se koristi samo za lepljenje ploča. Fasada se može raditi i od staklene vune ili stirodura.
Kada je pravo vreme za postavljanje fasade
Odabir pravog vremena za izvođenje radova na postavljanju fasade od velikog je značaja za postizanje kvaliteta radova ali i za dugotrajnost fasade. Vremenski uslovi su u direktnoj vezi sa radovima jer utiču na proces vezivanja materijala i na sušenje spoljnih zidova. Idealno vreme za radove na fasadi jeste u jesen ili u proleće, jer su tada temperature umerene.
Preporuka je da se radovi izvode kada se temperatura kreće od 5 – 25 stepeni celzijusa. Pri ovim temperaturama materijal se ravnomerno suši, pa se znatno smanjuje rizik od pucanja fasade. Radovi treba da se izbegavaju kada su napolju ekstremne vrućine ili kada se temperatura spusti ispod 5 stepeni celzijusa.
Relativna vlažnost vazduha poželjno je da bude između 50 i 70 procenata. Isto tako radove bi trebalo izbegavati u vreme padavina, kako ne bi došlo do oštećenja na fasadi.
Stavljanje mrežice i završnog sloja
Nakon što se obavi procedura postavljanja ploča one se fiksiraju uz pomoć plastičnih tipli. Obično je potrebno oko 6 tipli na 1 m2. Potom se ravna i niveliše cela površina fasade. Na obloženu fasadu se stavlja zaštitna mrežica i potrebno je pri nabavci materijala u startu kupiti oko 10 % više zaštitne mrežice, jer se rade spojevi dve mrežice. Ova mrežica obezbeđuje bolje stapanje maltera sa podlogom.
Ukoliko se zaštitna mrežica ne postavi, nakon nekog vremena dolazi do odvajanja fasade. Površina se potom gletuje i to podlogom koja je napravljena specijalno za završni sloj. Ovaj završni sloj može biti u različitim bojama ali i teksturama, tako da on zavisi od želje onog na čijem domu se izvode radovi.
Najbitnije je da materijal ima pisanu garanciju ali i da poseduje atest, jer je to garancija da ste izabrali kvalitet. Važno je da se dodatna pažnja pokloni obradi rubova, ali i lukova od strane majstora, jer sve ove površine zahtevaju dodatnu obradu.
Trajanje radova
Samo trajanje radova uslovljeno je mnogim faktorima, a najvažniji među njima su veličina objekta koji se radi, broj radnika koji je potreban, složenost radova ali i vremenski uslovi. Kada su uslovi optimalni, radovi na kući prosečne veličine mogu biti završeni u proseku za 10 – 15 dana.
Svakako, radovi se produžuju ukoliko se dese nepovoljni vremenski uslovi i tada je radove bolje odložiti kako se ne bi dovodio u pitanje kvalitet fasade.
Postavljanje rasvete
Iako je fasada sama po sebi lepa, i u ogromnoj meri utiče na izgled našeg doma, ono što joj može dodatno naglasiti tu estetsku stranu jeste izbor prave rasvete. Spoljna rasveta koja je postavljena na pravim mestima, baciće akcenat na određene delove kuće i time je dodatno ulepšati. Danas, na tržištu postoje zaista impresivni modeli različitih vrsta spoljne rasvete, pa ćete se sigurno naći u dilemi koju rasvetu odabrati za svoj dom.