Iritabilni kolon – hrana i čajevi protiv nadimanja i grčeva u stomaku

Iritabilni kolon, odnosno sindrom iritabilnog (spastičnog) kolona, često poznato i kao nervoza creva je oboljenje debelog creva čiji najčešći simptomi su zatvor sa povremenim dijarejama. Uz ovo obično idu i grčevi praćeni bolom u donjem delu stomaka i osećaj naduvenosti stomaka, nadimanje. Sindrom iritabilnog kolona kod nekih osoba u pojedinim fazama bolesti manifesovan je i znacima upale debelog creva, što samo potvrđuje kompleksnost ovog oboljenja.

Šta je iritabilni kolon (nervoza creva)?

Iritabilni kolon je često oboljenje koje se javlja kod svake 6-7 osobe, i dvostruko je češći kod žena nego kod muškaraca. Ljudi koji pate od povremenih grčeva u stomaku, bez obzira da li su te tegobe praćene zatvorom ili dijarejom, obično od lekara dobiju dijagnozu iritabilnog (spastičnog) kolona. Do grčeva dolazi usled poremećaja u brzini prolaska hrane kroz creva i povišene tenzije u debelom crevu. Ovaj poremećaj uzrokuje jake, neredovne i vrlo neprijatne mišićne kontrakcije koje su bolne.

Kod nekih obolelih uzrok ovog poremećaja treba tražiti u preosetljivosti na određene vrste naminrica, recimo na mleko ili pšenicu. Kod drugih, napad može biti izazvan psihičkim ili emocionalnim stresom.

Ishranom protiv grčeva i nadutosti

Promena načina ishrane i uvođenje hrane bogate dijetalnim vlaknima može biti od pomoći. Dijetalna vlakna pomažu crevima da se efikasno oslobode otpadnih materija na taj način što održavaju crevnu sadržinu mekom.

Kombinovanje namirnica poznato kao Hejeva dijeta, koju je osmislio američki lekar Vilijam Hauard Hej može biti pravo rešenje. Reč je o sistemu ishrane koja podrazumeva razdvojeno uzimanje proteinske i skrobne hrane, s obzirom da se na taj način olakšava varenje hrane. Ovakav način ishrane pokazao se kao koristan i blagotvoran ne samo kod iritabilnog kolona, već i kod drugih digestivnih tegoba, poput gastritisa, zatvora i sl.

Hrana koja sadrži dijetalna vlakna

Odličan izvor dijetalnih vlakana su sve vrste svežeg voća i povrća, kao i integralni hleb, zatim krompir, testenine, pirinač i druge žitarice. Kada god ste u mogućnosti, uvek odaberite integralnu varijantu. Koštunjavo voće, poput badema, lešnika, oraha, takođe je bogat izvor biljnih vlakana, a takođe i semenke suncokreta, bundeve ili lana.

Vlakna u većim količinama sadrže i mahunarke, pasulj, grašak, sočivo, leblebije, ali sa njima treba biti oprezan jer mogu izazvati nadimanje stomaka, pa ako nakon konzumiranja mahunarki patite od nadutosti stomaka, trudite se da ih izbegavate.

Savršena užina za osobe koje pate od sindroma iritabilnog kolona mogu dobiti ako pomešaju neljuštene bademe, lešnike, suve kajsije, suvo grožđe, suve šljive, svežu jabuku. Tostitari crni hleb ili peciva od integralnog pšeničnog, ražanog ili nekog drugog integralnog brašna takođe se preporučuju.

Umesto preterano slanih i masnih grickalica koje predstavljaju veliko opterećenje za iritirani digestivni trakt, štapići šargarepe, celera, sveže ili suvo voće, zatim pečeni ili kuvani kukuruz, mlad krompir pečen u ljusci odličan su izbor i delovaće kao pravi melem za vaša creva.

Ishrana bogata dijetalnim vlaknima ne samo da će ublažiti tegoba nastale zbog iritabilnog kolona, vać je i odlična preventiva protiv raka debelog creva. Takođe može biti veoma korisna i za osobe sa viškom kilograma, s obzirom da obroci sa namirnicama bogatim vlaknima daje osećaj sitosti, a pritom se ne unosi preteran broj kalorija.

Tabela namirnica koje sadrže dijetalna vlakna

Preporuka nutricionista i lekara je 12 do 24, odnosno 18 grama u proseku dijetalnih vlakana dnevno. Evo koliko dijetalnih vlakana se nalazi u pojedinim namirnicama:

Biljni čajevi u lečenju iritabilnog kolona

U izboru lekovitih biljnih vrsta za spravljanje čajeva za lečenje iritabilnog kolona, važno je obratiti pažnju na to koji simptomi su dominantni, s obzirom da je u pitanju kompleksno oboljenje. Zato vam u nastavku teksta dajemo recepte za spravljanje čajnih mešavina protiv grčeva u stomaku i protiv nadutosti.

Čaj protiv nadutosti

U narodnoj medicini koriste se brojne biljke za lečenje nadimanja u crevima. Evo jednog odličnog recepta za spravljanje čajne mešavine protiv nadimanja:

Uzmite po jednu supenu kašiku sitno naseckanih listova ili zrelih plodova morača, lista nane, korena vodopije i lista i zrelog ploda mirođije i mešavinu prelijte sa 700 ml vruće vode. Poklopite i ostavite da odstoji dva sata. Nakon toga procedite, zasladite medom i pijte na svaka 3 sata po 100 ml čaja.

Čaj protiv stomačnih grčeva

Za otklanjanje grčeva savetuje se konzumiranje čaja od korena maslačka, lista nane i lista ruzmarina. Po jedna supena kašika navedenih biljaka, prethodno sitno iseckanih, prelije se sa 700 ml proključale vode, posuda se poklopi i ostavi da odstoji dva sata. Zatim se procedi, zasladi medom i pije prema potrebi.

Istu namenu ima i čaj od jedne supene kašike sitno iseckanog lista matičnjaka, rizoma celera sa korenom i lista i cveta bosiljka. Mešavina ovih biljaka prelije se sa 700 ml vruće vode i takođe se ostavi da odstoji poklopljeno dva sata. Potom procedite, dodajte med po ukusu i pijte prema potrebi, ali ne više od tri puta dnevno po jednu čašu.

Čaj protiv grčeva u stomaku (recept Jova Mijatovića)

Za spravljanje čajne mešavine uzeti 3 grama trave ive, 1 gram trave gorke kičice, 4 grama trave pitome metvice, 5 grama korena koprive, 2 grama trave podubice. Preko smeme nasuti ½ litra ključale vode. Sud pokriti i ostaviti da odstoji pola sata, pa procediti. Ako oboleli ima česte grčeve u stomaku, treba da pije po 3 supene kašike ovog čaja na svaka dva sata. Ukoliko su grčevi ređi, pije se jedna kafena šoljica čaja pola sata pre svakog obroka.

Čaj protiv grčeva u stomaku (recept Jovana Tucakova)

Uzeti jednake delove kamilice, pitome nane, matičnjaka, očajnice i majčine dušice i sve pomešati. Jednu supenu kašiku čajne mešavine staviti u čist sudi i preliti sa 200 ml ključale vode. Ostaviti dva sata da se čaj dobro ohladi. Nezaslađeni čaj piti pre jela, a zaslađen medom posle obroka.

Čaj protiv kolitisa (katara debelog creva)

U slučaju katara (upale) debelog creva, preporučuju se čajevim za smanjenje upale. Evo dva narodna recepta:

Po jednu supenu kašiku sitno iseckanog lista koprive, kupine, žalfije, kao i lista i cveta crnog sleza preliti sa jednom litrom vrele vode. Čaj treba da odstoji u poklopljenoj posudi dva sata. Zatim se procedi i pije prema potrebi.

Recept Jovana Tucakova za čaj protiv upale debelog creva

Pomešati 4 supene kašike kamilice i isto toliko lista hajdučice, pa preliti sa 1,5 litra vrele vode. Posudu sa čajem odmah poklopiti i držati 15 minuta na tihoj vatri da bude toplo, ali da voda ne provri. Zatim ostaviti 2-3 sata da se čaj dobro ohladi. Piti u toku dana umesto vode. Obolele osobe kojima ne prija gorak ukus čaj mogu zasladiti medom.

Za sam kraj, važno je da napomenemo da svi ovi biljni čajevi ne mogu biti zamena za medicinsku terapiju, već se koriste kod blažih oblika i isključivo kao pomoćno terapijsko sredstvo. Ukoliko imate neke od bilo kojih simptoma koje smo opisali u ovom tekstu, pomoć potražite kod lekara, a u dogovoru sa njim možete koristiti i neki od navedenih recepata.

admin

Read Previous

Lefkada: beli ostrvski raj u Jonskom moru

Read Next

Depresija: uzroci, simptomi, lečenje

Ostavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *